Consortium Members

Australia: Martin Asplund (ANU/MPA)

Austria: Luca Fossati (IWF Graz), Manuel Guedel (University of Vienna), Johan Hasiba (IWF Graz), Manuel Heiss (University of Vienna), Nicolas Iro (University of Vienna), Harald Jeszenszky (IWF Graz), Colin Johnstone (University of Vienna), Franz Kerschbaum (University of Vienna), Kristina Kislyakova (University of Vienna), Gunter Laky (IWF Graz), Helmut Lammer (OEAW), Monika Lendl (IWF Graz), Dominik Loidolt (University of Vienna), Theresa Lueftinger (University of Vienna), Armin Luntzer (University of Vienna), Harald Ottacher (IWF Graz), Sudeshna Boro Saikia (University of Vienna), Jorge Tonfat (IWF Graz), Theo Saalmann (Kuffner Obs. Vienna), Manfred Steller (IWF Graz), Eva Weiler (Kuffner Obs. Vienna), Guenther Wuchterl (Kuffner Obs. Vienna)

Belgium: Conny Aerts (KU Leuven), Ann Baeke (University of Liege / CSL), David Belluz (University of Liege / CSL), Ludmilla Carone (KU Leuven), Lionel Clermont (CSL), Joris De Ridder (KU Leuven), Véronique Descamp (CSL), Marc-Antoine Dupret (University of Liege), Michael Gillon (University of Liege), Marie-Laure Hellin (University of Liege / CSL), Aline Hermans (University of Liege / CSL), Rik Huygen (KU Leuven), Jérôme Jacobs (University of Liege / CSL), Sarah Marcotte (University of Liege / CSL), Josefina Montalban (University of Liege), Thierry Morel (University of Liege), Sara Regibo (KU Leuven), Etienne Renotte (University of Liege), Pierre Royer (KU Leuven), Andrew Tkachenko (KU Leuven), Isabelle Tychon (University of Liege / CSL), Bart Vandenbussche (KU Leuven)

Brazil: Fabio de Oliveira Fialho (University of Sao Paulo (USP)), Rodrigo França (IMT), Marco Furlan (IMT), Eduardo Janot-Pacheco (University of Sao Paulo (USP)),  Victor Atilio Marchiori (University of Sao Paulo (USP)), Vanderlei Parro (IMT), Sergio Ribeiro (IMT), Tiago Sanches (IMT), Adriana Valio (CRAAM)

Czech Republic: Michal Svanda (AUUK)

Denmark: Victor Silva Aguirre (Aarhus University), Lars Buchhave (University of Copenhagen), Jørgen Christensen-Dalsgaard (Aarhus University), Oliver Gressel (Niels Bohr Institute), Günter Houdek (Aarhus University), Christoffer Karoff (Aarhus University), Hans Kjeldsen (Aarhus University)

France: Jose-Manuel Almenara (LAM), Thierry Appourchaux (IAS), Herve Ballans (IAS), Jerome Ballot (IRAP), Caroline Barban (OBSPM), Clément Baruteau (IRAP), Frederic Baudin (IAS), Paul Beck (CEA), Kevin Belkacem (LESIA), Isabelle Boisse (LAM), Xavier Bonfils (IPAG), Francois Bouchy (LAM), Gwenael Boué (IMCCE), Patrick Boumier (IAS), Allan-Sacha Brun (IRFU/SAp), Christophe Cara (CEA), Pierre-Yves Chabaud (LAM), Andre Chardin (IAS), Sébastien Charnoz (CEA), Nicolas Christine (IAS), Enrico Corsaro (CEA), Orlagh L. Creevey (OCA), Aurélian Crida (OCA), Cilia Damiani (OBSPM), Sebastien Deheuvels (IRAP), Magali Deleuil (LAM), Alexis Deru (LESIA), Rodrigo Diaz (LAM), Thomas Fenouillet (LAM), Agnes Fienga (OCA), Mario Flock (CEA), Thierry Forveille (IPAG), Sebastien Fromang (CEA), Rafael A. Garcia (CEA), Marie-Jo Goupil (OBSPM), Emmanuel Grolleau (LESIA), Tristan Guillot (OCA / CNRS), Guillaume Hébrard (IAP / OHP), Jacques Laskar (IMCCE), Yveline Lebreton (OBSPM), Alain Lecavelier (IAP), Geoffroy Lesur (IPAG), Marco Mancini (LESIA), Joao Pedro Marques (Paris-Sud University), Douglas Marshall (Paris Diderot), Condamin Mathieu (IAS), Stéphane Mathis (CEA/DSM/LESIA), Bouzit Mehdi (IAS), Héloise Meheut (CEA), Jean-Charles Meunier (LAM), Eric Michel (LESIA), Alessandro Morbidelli (OCA), Chrystel Moreau (LAM), Benoit Mosser (Meudon), Claire Moutou (LAM), Ana Palacios (Montpellier), Lami Paul (IAS), Pascal Petit (OMP), Pradel Philippe (IAS), Arnaud Pierens (Bordeaux), Bertrand Plez (Montpellier), Alejandra Recio-Blanco (OCA), Daniel Reese (LESIA), Françoise Remus (OBSPM), Michel Rieutord (IRAP), Fabrice Roy (LUTH), Reza Samadi (OBSPM), Réza Samadi (LESIA), François Serge (IAS), Christian Surace (LAM), Didier Tiphène (OBSPM), Arthur Vigan (LAM), Zhang Xueyan (IAS), Longval Yuying (IAS)

Germany: Matthias Ammler-von Eiff (MPSSR), Bernhard Bandow (MPSSR), Peter Becker (DLR), Stefanie Becker (OHB), Wendler Belinda (DLR), Rainer Berlin (DLR), Aaron Birch (MPSSR), Anko Börner (DLR), Steve Boudreault (MPSSR), Michael Bruns (MPSSR), Kai Bubenheim (OHB), Maximilian Buder (DLR), Raymond Burston (MPSSR), Juan Cabrera (DLR), Robert Cameron (MPSSR), Bruno Campillo (OHB), Stefania Carpano (MPE), Valerian Chifu (MPSSR), Szilard Csizmadia (DLR), Stefan Dreizler (IAG), Claudia Dreyer (DLR), Cornelis Dullemond (University of Heidelberg), Phillipp Eigmüller (DLR), Anders Erikson (DLR), Maria Gallardo (OHB), Laurent Gizon (MPSSR), Stefanie Grabmüller (OHB), John Lee Grenfell (DLR), Denis Griessbach (DLR), Eike W. Guenther (TLS Tautenburg), Pablo Gutierrez-Marques (MPSSR), Klaus Härtel (OHB), Artie P. Hatzes (TLS Tautenburg), Saskia Hekker (MPSSR), Rene Heller (MPSSR), Frederic Hessmann (IAG), Markus Hofbauer (OHB), Rafal Iciek (OHB), Rösner Kerstin (DLR), Maximilian Klebor (OHB), Wilhelm Kley (University of Tuebingen), Joerg Knoche (MPSSR), Alexander Koncz (DLR), Ilina Kondofersky (OHB), Hartmut Korsitzky (DLR), Dimitrios Kritsilis (OHB), Michael Leininger (OHB), Olaf Maibaum (DLR), Kristian Manthey (DLR), Harald Michaelis (DLR), Helmut Michels (MPSSR), Esa-Pekka Miettinen (MPSSR), Valery Mogulsky (OHB), Alessandro Orlandi (OHB), Carsten Paproth (DLR), Martin Pätzold (University of Cologne), Frank Pellowski (OHB), Martin Pertenais (DLR), Gisbert Peter (DLR), Giovanni Picogna (LMU), Johannes Pitzer (OHB), Anthony Price (OHB), Heike Rauer (DLR), Klaus Raum (OHB), Steve Rockstein (OHB), Sergio Rufini Mastropasqua (DLR), Dona Sandu (DLR), Roland Schoeggl (OHB), Jesper Schou (MPSSR), Sonja Schuh (MPSSR), Bernd Schulz (OHB), Hannah Schunker (MPSSR), Mario Schweitzer (OHB), Dimitri Serrano-Velarde (OHB), Frank Sohl (DLR), Armin Stettner (OHB), Klaus G. Strassmeier (AIP), Rolf Struikmans (DLR), Saskia Stude (MPSSR), Hans Thiele (OHB), Christoph Triebig (OHB), Giovanni Tropea (OHB), Bernd Ulmer (DLR/IBU), Anja Veit (OHB), Karsten Westerdorff (DLR), Carolin Wimmer (OHB), Tomasz Wocjan (OHB), David Wolter (DLR), Guenther Wuchterl (TLS Tautenburg), Jörg Würker (OHB), Claas Ziemke (DLR), Yohann Zimmer (OHB)

Hungary: Tamas Barczy (Admatis), Dávid Czifra (C3S), Bálint Gembicki (C3S), Gyula Horvath (C3S), Péter Horváth (C3S), Katalin Incze (C3S), Gabor Marosy (C3S), Péter Németh (C3S), Attila Simon (Konkoly Observatory), Agoston Srp (C3S), Robert Szabo (Konkoly Observatory), Gyula Szabo (Konkoly Observatory), Dávid Varga (C3S)

Israel: Aviv Ofir (Weizmann)

Italy: Laura Affer (INAF-OAPA), Giuseppe Altavilla (ASI-SSDC), Elio Antonello (INAF-OAB), Stefano Basso (INAF-OAB), Serena Benatti (INAF-OAPD), Milena Benedettini (INAF-IAPS), Maria Bergomi (INAF-OAPD), Katia Biazzo (INAF-OACT), David Biondi (INAF-IAPS), Federico Biondi (INAF-OAPD), Alfio Bonanno (INAF-OACT), Rosaria Bonito (UNIPA/INAF), Giuseppe Bono (INAF-OAR), Aldo Bonomo (INAF-OATO), Francesco Borsa (INAF-OAB), Luca Borsato (UNIPD), Alessandro Bressan (INAF/SISSA), Enzo Brocato (INAF-OAR), John Robert Brucato (INAF-OAA), Flavia Calderone (INAF-OACT), Santi Cassisi (INAF-OATE), Marco Castellani (INAF-OAR), Simonetta Chinellato (INAF-OAPD), Riccardo Claudi (INAF-OAPD), Enrico Corsaro (INAF-OACT), Rosario Cosentino (INAF-FGG), Giuseppe Cutispoto (INAF-OACT), Valentina D’Orazi (INAF-OAPD), Mario Damasso (INAF-OATO), Domitilla De Martino (INAF-OAC), Silvano Desidera (INAF-OAPD), Salvatore Di Franco (INAF-OAA), Anna Di Giorgio (INAF-IAPS), Maria Pia Di Mauro (INAF-IAPS), Marco Dima (INAF-OAPD), Michele Fabrizio (ASI-SSDC), Francesca Faedi (INAF-OACT), Jacopo Farinato (INAF-OAPD), Ettore Flaccomio (INAF-OAPA), Mauro Focardi (INAF-OAA), Antonio Frasca (INAF-OACT), Mauro Ghigo (INAF-OAB), Leo Girardi (INAF-OAPD), Giovanni Giusi (INAF-IAPS), Valentina Granata (UNIPD), Davide Greggio (INAF-OAPD), Orietta Lanciano (ASI), Nuccio Lanza (INAF-OACT), Alessandro Lanzafame (INAF-OACT), Mario Gilberto Lattanzi (INAF-OATO), Giuseppe Leto (INAF-OACT), Gianluca Li Causi (INAF-IAPS), John Scige Liu (INAF-IAPS), Giuseppe Lodato (UNIMI/INAF), Andrea Lorenzani (INAF-OAA), Carla Maceroni (INAF-IAPS), Demetrio Magrin (INAF-OAPD), Luca Malavolta (UNIPD), Luca Marafatto (INAF-OAPD), Marcella Marconi (INAF-OAC), Paola Marigo (UNIPD), Silvia Marinoni (ASI-SSDC), Paola Maria Marrese (ASI-SSDC), Francesco Marzari (UNIPD), Andrea Meneghin (INAF-OAA), Dino Mesa (INAF-OAPD), Sergio Messina (INAF-OACT), Giuseppina Micela (INAF-OAPA), Josepha Montalban (UNIPD), Marco Montalto (UNIPD), Matteo Munari (INAF-OACT), Ilaria Musella (INAF-OAC), Domenico Nardiello (UNIPD), Valerio Nascimbeni (UNIPD), Silvia Natalucci (ASI), Sergio Ortolani (UNIPD), Emanuele Pace (INAF-OAA), Isabella Pagano (INAF-OACT), Stefano Pezzuto (INAF-IAPS), Adriano Pietrinferni (INAF-OATE), Giampaolo Piotto (UNIPD), Ennio Porretti (INAF-OAB), Elisa Portaluri (INAF), Loredana Prisinzano (INAF-OAPA), Roberto Ragazzoni (INAF-OAPD), Gabriella Raimondo (INAF-OATE), Monica Rainer (INAF-OAB), Vincenzo Ripepi (INAF-OAC), Mario Salatti (ASI), Marco Santoro (INAF), Gaetano Scandariato (INAF-OACT), Daniela Sicilia (INAF-OACT), Roberto Silvotti (INAF-OATO), Richard Smart (INAF-OATO), Alessandro Sozzetti (INAF-OATO), Elisabetta Tommasi (ASI), Michele Trabucchi (UNIPD), Gabriele Umbriaco (UNIPD), Rita Ventura (INAF-OACT), Paolo Ventura (INAF-OAR), Valentina Viotto (INAF-OAPD), Ricardo Zanmar Sanchez (INAF-OACT)

Netherlands: Gert de Lange (SRON), Pieter Dieleman (SRON), Martin Eggens (SRON), Martin Grim (SRON), Robert Huisman (SRON), Herman Jacobs (SRON), Wouter Laauwen (SRON), Michiel Min (SRON), Heino Smit (SRON), Ignas Snellen (University of Leiden), Shubham Vyas (SRON)

Poland: Cezary Migaszewski (NCU), Ewa Szuszkiewicz (Szczecin)

Portugal: Manuel Abreu (University of Lisbon), David Alves (University of Lisbon), Isa Brandao (CAUP), Alexandre Cabral (University of Lisbon), Joao Coelho (University of Lisbon), Alexandre Correia (Aveiro), Margarida Cunha (CAUP), Elena Duarte (FCUL), Pedro Figueira (Porto), Antonio Gutierrez (DEIMOS), Marco Montalto (CAUP), Jose Manuel de Nunes Vincente Rebordao (University of Lisbon), Alexandre Santerne (Porto), Nuno C. Santos (University of Porto), Sergio Sousa (CAUP)

Spain: Mariangeles Alcacera Gil (INTA), Carlos Allende Prieto (IAC), Beatriz Aparicio del Moral (IAA), Ana Balado (INTA), David Barrado (INTA-CSIC), Tom Belenguer (INTA), Irene Catalan Fernandez (INTA), Chiara Cerruti (INTA), Antonio Claret (IAA), Josep Colomé (ICE), Hans Deeg (IAC), José Javier Díaz García (IAC), Julio Rodríguez Gomez (IAA), Juan M. Gómez López (IAA), Nuria Huélamo (INTA-CSIC), José Mª Jerónimo Zafra (IAA), Jorge Lillo-Box (INTA-CSIC), J. Miguel Mas Hesse (CAB-INTA), Miguel Mas Hesse (CAB-INTA), Maria Morales-Calderón (INTA-CSIC), Miriam Pajas Sanz (INTA), Enric Pallé (IAC), Carmen Pastor Morales (IAA), Gonzalo Ramos Zapata (INTA), Clara Regulo Rodriguez (IAC), Ignasi Ribas (ICE), Julio Rodríguez Gómez (IAA), Javier Rodríguez López (IAC), Rosario Sanz Mesa (IAA), L. Sarro (UNED), Enrique Solano (CAB-INTA), Juan-Carlos Suarez (IAA), Angel Luis Valverde Guijarro (INTA), J. Antonio Viceira (INTA), Francesc Vilardell (ICE), Holger Voss (Barcelona), Gonzalo Ramos Zapata (INTA)

Sweden: Bertram Bitsch (Lund), Alexis Brandeker (Stockholm University), Alexis Brandeker (Stockholm University), Melvyn B. Davies (Lund), Sofia Feltzing (Lund), Markus Janson (Stockholm University ), Anders Johansen (Lund), Göran Olofsson (Stockholm University )

Switzerland: Yann Alibert (University of Bern), Roi Alonso (University of Geneva), Timothy Bandy (University of Bern), Willy Benz (University of Bern), Giordano Bruno (University of Bern), Virginie Cessa (University of Bern), David Ehrenreich (University of Geneva), Christophe Lovis (University of Geneva), Rosemary Mardling (Geneva), Lucio Mayer (Zurich), Christoph Mordasini (University of Bern), Francesco Pepe (University of Geneva), Daniele Piazza (University of Bern), Martin Rieder (University of Bern), Daniel Schädeli (University of Bern), Damien Ségransan (University of Geneva), Clement Surville (Zurich), Stéphane Udry (University of Geneva)

United Kingdom: Suzanne Aigrain (University of Oxford), Richard Alexander (Leicester), Matthew Bate (Exeter), Mariangela Bonavita (Edinburgh), David Brown (Warwick University), Patrick Burgess (IoA-Cam), Matt Burleigh (Leicester), Giorgia Busso (IoA-Cam), Tiago Campante (University of Birmingham), William J. Chaplin (University of Birmingham), Cathie Clarke (IoA-Cam), Andrew Collier Cameron (St Andrews), Sue Cowell (IoA-Cam), Guy R. Davies (University of Birmingham), Francesca De Angeli (IoA-Cam), Yvonne Elsworth (University of Birmingham), D. Wyn Evans (IoA-Cam), Duncan Forgan (St Andrews), Eduardo Gonzalez-Solares (IoA-Cam), Carole Haswell (Open University), Simon Hodgkin (IoA-Cam), Greg Holland (IoA-Cam), Mike Irwin (IoA-Cam), Tom Kennedy (MSSL), Ulrich Kolb (Open University), Henrik Latter (DAMTP), James R. Lewis (IoA-Cam), Pablo-Aguilar Loren (Exeter), Nikku Madhusudhan (IoA-Cam), Pierre Maxted (Warwick University), Farzana Meru (IoA-Cam), Andrea Miglio (University of Birmingham), Richard Nelson (QMUL), Gordon Ogilvie (DAMTP), Sijme-Jan Paardekooper (QMUL), John Papaloizou (DAMTP), Don Pollacco (Warwick University), Ken Rice (Edinburgh), Marco Riello (IoA-Cam), Guy Rixon (IoA-Cam), Ian Roxburgh (QMUL), Alan Smith (MSSL), Caroline Terquem (University of Oxford), Amaury Triaud (IoA-Cam), Floor van Leeuwen (IoA-Cam), Sergey V. Vorontsov (QMUL), Dave Walton (MSSL), Nicholas Walton (IoA-Cam), Chris Watson (QUB), Richard West (Warwick University), Peter Wheatley (Warwick University), Mark Wyatt (IoA-Cam)

United Arab Emirates: Michael Bazot (NYU Abu Dhabi)

USA: Sarbani Basu (Yale University), Mathieu Havel (Columbia), Savita Mathur (SSI), Marc Pinsonneault (Ohio State)

updated: 25 June 2018